Sokan felkapták a fejüket pénteken arra a részinformációra, hogy az első negyedévet 189 milliárd forintos adózott profittal záró OTP csoport kiugróan magas nyereséget ért el Oroszországban, sőt most ez a leánybank hozta a legnagyobb profitot csoporton belül.

2025 első három hónapjában meghaladta a 61 milliárd forintot az OTP Bank Oroszország nettó nyeresége, ez 34 százalékkal több, mint 2024 utolsó negyedévében és több, mint a duplája a tavalyi első negyedévinek. A jövedelmezőség kiugróan magas, az orosz leánybank nyeresége 67 százalék volt a saját tőkéhez képest. A forintban kifejezett eredményszámokat jelentősen javította, hogy egy rubel a negyedév eleji 3,7 forint helyett 4,3 forintot ért március végén.

De mitől ilyen magas az OTP nyeresége? 

A háború előtt sem működött univerzális bankként az OTP az orosz piacon, tevékenységet 2022 óta pedig tovább csökkentették. Nem végeznek semmi olyan tevékenységet, ami szankciót sérthet, vagy bármilyen szempontból szenzitív. Leálltak a vállalati hitelezéssel, nem üzletelnek az állammal sem, nincs kereskedés állampapírokkal.

Ami maradt, az egyrészt az áruhitelezés, ebben évek óta erős az OTP az oroszoknál, a szegmensben a harmadik számú piaci szereplőnek számítanak. A tevékenység továbbra is jól hoz, hiszen 21 százalékos jegybanki alapkamat mellett az áruvásárlás finanszírozása több mint jövedelmező, ráadásul folyamatosan bővül a fogyasztási hitelezés Oroszországban. Az áruhitelek forrása a lakossági betétállomány.

A profit másik ága a vállalati betétgyűjtés. Itt arról van szó, hogy az Oroszországban maradt külföldi cégeknek nyújtanak betéti szolgáltatást. Valószínűleg sok új vállalati ügyfele lett az OTP Bank Oroszországnak, főleg olyanok, amelyek korábban más banknál vezették a számláikat, de azok a pénzintézetek szankció alá kerültek.

Ezek a cégek lehetnek akár inaktívak is Oroszországon, pénzzel azonban rendelkeznek, ami nem vihető ki az országból, így jobb híján bankbetétben fialtatják ezeket az összegeket. Titok, hogy mekkora kamatot fizet nekik az OTP orosz leánybankja, az viszont biztos, hogy rendkívül magas marzsú tevékenységről van szó, a vállalati forrásokat a jegybanknál ugyanis 21 százalékos alapkamat mellett lehet elhelyezni.

Nem tudni, mi lesz az orosz állampapírokkal

A jelenlegi helyzet szerint jó esély van arra, hogy a tavalyi 137 milliárd forint nettó profitnál magasabbal zárja az idei évet az OTP Bank Oroszország. Még úgy is, hogy a társasági adókulcsot idénre 20-ról 25 százalékra emelte az állam. Persze jókora kockázatot is fut az OTP az orosz háború miatt: a magyar anyabank és a bolgár leány (DSK Bank) könyveiben bent van 130 milliárd forintnak megfelelő orosz állampapír, ebből 109 milliárd forint még nem járt le, ezekre egyébként rendben fizeti a kamatokat az orosz fél. Mindenesetre 97 milliárd forint céltartalékot képzett az OTP arra az esetre, ha a kötvények végül nemfizetővé válnának.

Az Unicredit már csomagol, de így is nyerőben

A negyedéves jelentését hétfőn prezentáló Unicredit csoport leánybankja is működik még Oroszországban, annyi megjegyzéssel, hogy ők rendelkeznek céldátummal a kivonulásra (2026 első negyedév), de az orosz-ukrán háborús konfliktus remélhetőleg mielőbbi rendeződése után visszatérnének. A tevékenységet gyorsított ütemben építik le, a hitelállomány például a negyedév végén már 86 százalékkal volt kisebb, mint 3 éve.

A rendezett és az Európai Központi Bank felé tett vállalásokhoz képest időben előbbre tartó kivonulási procedúra közben az első negyedévben 256 millió euró, 103 milliárd forint nettó nyereséget ért el az Unicredit Oroszországban. Tavaly az első negyedév 213 millió eurós pozitív eredményt hozott. A teljes 2024-es profitjuk pedig 577 millió euró volt, nagyságrendileg 233 milliárd forint. 

A Raiffeisen csak fontolgatja az exitet

A rubel erősödésén a Raiffeisen Bank is nyert az első negyedévben, egy olyan időszakban, amikor engedve a nemzetközi nyomásnak, már nem végzett a korábbinak megfelelő univerzális szolgáltatást az osztrák tulajdonú pénzintézet Oroszországban. A bank az oroszországi tevékenysége visszaszorítására tavaly több felszólítást kapott az Egyesült Államokból (még a Biden-éra alatt), de ugyanilyen presszió érkezett feléjük az Európai Központi Banktól is.

Mindenesetre az első negyedévben így is sikerült adózás előtt 573 millió euróval zárni, ami jelentős mértékben annak köszönhető, hogy a központi banknál elhelyezett betétek hatalmas kamatbevételt hoztak. A Raiffeisen orosz leánybankjánál a negyedév végén 10,7 milliárd eurót tett ki a betétállomány.

A Reuters idézte Johann Strobl vezérigazgatót, aki elmondta: dolgoznak a leánybank eladásán, több érdeklődőjük is akadt. A kivonulást azonban egy bírósági ügy is nehezíti, a vita rendezésére az orosz jegybank a Raiffeisentől korábban lefoglalt 1,9 milliárd eurót. A Raiffeisen Oroszország adózott nyeresége 425 millió euró, 171,7 milliárd forint volt az első negyedévben, 30 százalékkal több mint egy éve. A sajáttőkearányos megtérülés (ROE) meghaladta a 32 százalékot.

Az orosz piaci jelenlétet tényleg nehéz lehet elengedni, ugyanis a teljes 705 millió eurós negyedéves nyereség 60 százalékát az ottani leánybank hozta össze.