Átmenetileg 5 százalék közelébe emelkedhet az áremelkedési ütem az ősz közepére – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) júniusi Inflációs jelentéséből, amely múlt hét csütörtökön látott napvilágot.
A Varga Mihály vezette jegybank egyúttal azt is megállapította, hogy 2025 májusában az infláció 4,4 százalékra emelkedett, míg a maginfláció 4,8 százalékra mérséklődött.
A beszámolóban szintén szerepel, hogy a részben hatósági, részben önkéntes árkorlátozó intézkedések rövid távon jelentős inflációmérséklő hatással bírnak.
Ezek után jogosan merül föl a kérdés, hogy mi lesz az árrésstop sorsa, amely a mellékelt ábra szerint rövid távon visszafogja, hosszabb távon azonban elszabadíthatja az árakat.
Amit erről egyelőre hivatalos forrásból tudni lehet:
- Varga Mihály jegybankelnök egy korábbi sajtóbeszélgetésen utalt arra, hogy az MNB figyelembe vette a szabályozás kivezetését.
- Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy augusztus 31-i határidőről beszélt, amíg a kormány az infláció féken tartása érdekében döntött az árrésstop meghosszabbításáról minden eddigi érintett termék esetében.
- Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint van arra is esély, hogy az árrésstop valamilyen formában velünk maradjon.
Árréstop: augusztus 31-ig meghosszabbítva
Az inflációs jelentésben miközben többször is elismerik, hogy a hatósági és az önkéntes árkorlátozó intézkedések, tehát az árréstop intézménye jelentős inflációmérséklő hatással bír, azt is leszögezik, hogy
az árréskorlátozások kivezetését követően az áremelkedési ütem az ősz közepére átmenetileg 5 százalék közelébe emelkedhet.
Mindezzel kapcsolatban levélben kerestük meg kérdéseinkkel a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) sajtóosztályát, hogy az ő véleményüket is kikérjük a jegybank inflációs jelentésében megfogalmazottaktól.
- a Nemzetgazdasági Minisztérium számítása szerint is 5 százalék közelébe emelkedhet az infláció az árrésstop kivezetése után?
- Augusztus 31-én kivezetik-e az intézkedést?
- Ha igen, milyen formában? (Lépcsőzetesen, egy ütemben?)
A Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter irányította tárca választát változtatás nélkül közöljük:
A kormány minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben. Az élelmiszer- és drogériai termékekre vonatkozó árréscsökkentés, a rezsivédelem, valamint mindezeken túlmutatóan a bankok, a biztosítók, a telekommunikációs cégek és a gyógyszer szektor szereplőinek önkéntes árkorlátozása jelentős segítséget nyújtanak a családok számára. Azon dolgozunk, hogy egyre több pénz maradjon a magyar emberek zsebében, ezért tovább növeljük a béreket, a nyugdíjasokat pedig 30.000 forint értékű élelmiszer-utalvánnyal célzottan is támogatjuk
– írta az NGM Sajtó.
Több konkrétumot tehát nem tudtunk meg az árréstopért felelős minisztériumtól, a jegybanki inflációs jelentés azonban arra is kitér, hogy az év hátralévő részében várhatóan továbbra is a toleranciasáv felett alakul az infláció.
Ezt azzal magyarázza az MNB, hogy középtávon az élénk fogyasztási kereslet, a változékony nyersanyagpiaci mozgások és a tartósan erős bérdinamika az inflációs alapfolyamatok gyorsulásának irányába hatnak.
Az áremelkedés üteme 2026 elején mérséklődhet tartósan a toleranciasávba és csak 2027 elején érheti el a 3 százalékos inflációs célt.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Ki nem veheti fel a 3 százalékos lakáshitelt? Kombinálható a csokkal?

Itt a hidegfront, de nem lesz benne köszönet

Rossz idők jönnek a dohányosokra és a sörivókra

Gyors, hamar elkészül, de egyenes úton vihet a vastagbélrákhoz

Kiborultak a turisták a magyarok kedvenc nyaralóhelyén, brutális árakkal szembesültek

Így rontjuk el a kávé jótékony hatását, pedig meghosszabbítaná az életet

Az agyevő amőba betett a strandoknak

Felrobban a lakáspiac vagy elszabadulnak az árak a kormány új programjától?
