A GSEE, a görög munkavállalók érdekképviselete szerint eljön a középkor, miközben a Munkaügyi Minisztérium modernizációnak, és a mai munkaerő- és üzleti igényekhez való alkalmazkodásnak nevezi, hogy 13 órára emeljék a munkaidőt.

A szakszervezet dühös nyilatkozattal reagált, a munkavállalói képviselők azzal érvelnek, hogy a görög kormány egy olyan gyakorlatot próbál megszilárdítani, amely fizikailag és mentálisan kimeríti az alkalmazottakat anélkül, hogy valójában javítaná a görög gazdaság termelékenységét.

A munkavállalók munkaidejének, pihenőidejének és szabadságának időtartamát nem lehet állami beavatkozással szabályozni, hanem csak társadalmi párbeszéddel, kollektív tárgyalások útján.

Niki Kerameos munkaügyi miniszter egy tévéinterjúban kifejtette, a dolgozók jelentős, 40 százalékos túlórázó bónuszt kapnak.

Úgy fogalmazott, ha valaki két munkaadónál dolgozik 13 órát, azzal 104 eurót keres, de ha ugyanannyi órát dolgozna egy munkaadónál, az 119 euró lenne.

És elindulhat a matek...

Ugyanakkor azt biztosítani kell, hogy az alkalmazottak egy 4 hónapos időszak alatt ne dolgozhassanak heti 48 óránál többet, és hogy az éves túlóra nem haladhatja meg a 150 órát – tette hozzá a miniszter. A GSEE azonban úgy véli, hogy ez utat nyit a munkavállalók kárára történő visszaéléseknek.

„Reggel felkelsz. 8-kor mész dolgozni, és este 9-ig folyamatosan dolgozol. Fenntartható ez? Fenntartható a termelékenységed szempontjából? Fenntartható az egészséged szempontjából? Fenntartható a családi életed, a magánéleted és az egyéb kötelezettségeid összeegyeztetése szempontjából? Úgy gondoljuk, hogy ez nem fenntartható. A legmagasabb termelékenységgel rendelkező országok, mint például Dánia, Finnország és Németország, azok az országok, amelyekben a legrövidebb a munkaidő” – mondta Christos Goulas, a GSEE Munkaügyi Intézet főigazgatója az Euronewsnak.

A Munkaügyi Minisztérium azzal érvel, hogy a cél a görög gazdaság számára kritikus ágazatok, például a vendéglátás és az idegenforgalom támogatása, amelyek nehezen tudják betölteni a betöltetlen álláshelyeket.

Az Athéni Gazdaságtudományi és Üzleti Egyetem és a kariera.gr által közösen végzett tanulmány szerint a munka és a magánélet egyensúlyának elérése az egyik legfontosabb prioritás a görögországi munkavállalók – különösen a fiatalok – körében a munkáltató kiválasztásakor, a fizetés és a munkahely biztonsága után.

A görögországi munkaadók rugalmasabb foglalkoztatási formákat követelnek.

Azt állítják, hogy nem találnak munkavállalókat, és a betöltetlen állások veszélyeztetik vállalkozásaik életképességét.

Görögországban a munkanélküliség 8,3 százalékra csökkent, ami az elmúlt 17 év legalacsonyabb szintje. A GSEE legfrissebb adatai szerint azonban a görögországi átlagbér továbbra is majdnem a fele az európai átlagbérnek.

Eljött a hatnapos munkahét: ők már visszasírják a szabad szombatot

Pontosan egy éve drasztikus kísérletbe kezdett a görög kormány egyes iparágakban, a népességfogyás és a szakképzett munkaerő hiánya miatt: hatnapos munkahetet vezettek be. Az Economxnak nyilatkozó szakértő rámutatott, ezek egyikére sem nyújt megoldást az újítás, mindössze a tüneti kezelésre lehet elegendő.