Egyre gyakoribbá válnak a trópusi és szubtrópusi éghajlaton jellemző, szúnyogok által terjesztett betegségek Európában is, például a Zika, a nyuati-nílusi vírus, a dengue-láz, valamint a chikungunya – írja a Euronews. 

A vírusok terjedésének hátterében az utazások növekedése és a klímaváltozás okozta melegebb időjárás áll. 

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint tavaly 1436 nyugat-nílusi vírusos és 304 dengue-fertőzéses esetet regisztráltak Európában (ebből 238 Olaszországban fordult elő), ami meghaladja az előző két év összesített számát, amely 201 esetet regisztrált.

Ez az év azonban további rekordokat dönthet. Franciaországban már hét aktív chikungunya-járvánnyal fertőzött embert regisztráltak csak nyáron, ami az ECDC szerint azt jelzi, hogy a szúnyogszezon a szokásosnál korábban kezdődött.

A dengue-láz könnyen terjed, mert a fertőzöttek többsége nem vagy csak enyhe tüneteket mutat, de hosszabb távon súlyos betegséget és halált is okozhat. A leggyakoribb tünetek a láz, a fejfájás, az izomfájdalom, az émelygés és a bőrkiütés. 

A chikungunya ritkán végzetes, de a dengue-lázhoz hasonló tüneteket okozhat, valamint hónapokig, akár évekig tartó, gyengeséggel járó ízületi fájdalmakat.

A tudósok szerint ezek a vírusok hamarosan már „őshonosak” is lehetnek Európában, hiszen egy új szúnyogfaj megjelenésekor legalább 25 évnek kellett eltelnie, hogy egy járvány felüsse a fejét, ma ez az időtartam azonban már kevesebb, mint 5 év.

Az európai járványok még mindig kicsinek számítanak a világ többi részéhez képest. 2025-ben eddig több mint 3 millió dengue-láz és 220 ezer chikungunya-láz esetet regisztráltak világszerte. Ebből a halálos áldozatok száma a dengue-láz esetén 1400, a chikungunya-láz esetén 80 fő világszerte.

A tudósok szerint bár lehetetlen teljesen felszámolni a szúnyogokat, a kormányok többet tehetnek annak érdekében, hogy megakadályozzák a betegségek terjedését. Például fokozhatnák a felügyeletet a forróbb dél-európai országokban nyáron, különösen a repülőterek és más közlekedési csomópontok környékén, ahová az emberek tudtukon kívül vírusokat hozhatnak be.

Spanyolország már korábban lépéseket tett a kockázatok minimalizálása érdekében. Az emberek fényképeket küldhetnek egy mesterséges intelligenciát (AI) használó alkalmazásnak, amely azonosítja a fajokat, és riasztást ad ki, ha az adott területen még nem észlelték a típust. A regionális egészségügyi hatóságok ezután intézkedéseket hozhatnak a fertőzések megelőzése érdekében.

A program 2023 óta 156 településen volt képes azonosítani az invazív ázsiai tigris szúnyogokat, amelyek a fő hordozói a dengue- és chikungunya-vírusoknak.

Veszélyes vírus terjed a régióban, egyre több a haláleset

Ijesztően gyorsan terjed a hepatitisz A, eddig hat halálesetet rögzítettek az idén a Cseh Köztársaságban, kettőt pedig tavaly.
Bővebben>>>