Az Európai Bizottság kedden engedélyezte, hogy Lengyelország közel 6 milliárd eurót fordíthasson védelmi projektek finanszírozására a COVID utáni forrásokból – írja az Euronews.
Lengyelország lesz az első, amely a KPO (nemzeti gazdaságélénkítési terv) milliárdjait a biztonságba és a védelembe fekteti. A sikeres tárgyalások kikövezték az utat, most más országok próbálnak a nyomdokainkba lépni
– írta Jan Szyszko, az ország alapokért és regionális politikáért felelős minisztériumának államtitkára.
Varsó közel 60 milliárd eurót kapott – ebből 25,3 milliárd euró támogatás – a Bizottság 650 milliárd eurós tervéből, a gazdaságélénkítési és rugalmassági eszközből (RRF), amelynek célja a COVID által sújtott gazdaságok beindítása az EU-ban.
A támogatások és kölcsönök formájában kiosztott pénzeszközöket korábban olyan ágazatokba és kezdeményezésekbe kellett áramoltatni, amelyek célja a blokk gazdaságának rugalmasabbá, fenntarthatóbbá, zöldebbé és digitálisabbá tétele, illetve a tagállamoknak nemzeti helyreállítási és rugalmassági tervet (NRRP) is kellett benyújtaniuk, ezenfelül 2026 végéig el kellett költeniük a pénzt.
A pénzeszközöket azonban egyes tagállamok nehezen „emésztették meg”, mivel a bürokratikus akadályok, a változó politikai prioritások és a magas infláció tovább lassította a folyamatot.
A tagállamoknak azonban lehetőségük volt arra, hogy felülvizsgált terveket nyújtsanak be, amit Lengyelország január 30-án meg is tett. A dokumentumban új intézkedés bevezetését javasolták a Biztonsági és Védelmi Alapba történő beruházási-tőkeinjekció létrehozására.
A Bizottság támogatta az intézkedést, és egy szóvivője elmondása szerint a védelemmel kapcsolatos tevékenységek összhangban lehetnek az eszköz fenntartható növekedést elősegítő és a tagállamok ellenálló képességét fokozó célkitűzéssel.
A védelem kulcsfontosságú prioritássá vált az EU számára az orosz-ukrán háborút követően. Az invázió élesen rávilágított az európai védelmi ipari bázis hiányosságaira és függőségére, valamint a blokk katonai képességeinek égbekiáltó hiányosságaira.
A Bizottság olyan tervet terjesztett elő, amely több százmilliárd eurót irányozna elő a védelmi ágazat számára, hogy betöltse ezeket a hiányosságokat és felgyorsítsa az európai védelmi gyártást.
Az uniós végrehajtó testület azonban más uniós programokból - például a kohéziós alapokból - származó források átcsoportosítását is támogatja, amelyek célja a 27 tagállam közötti gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése.
Kötvényből fegyvert? Különös uniós hitelterv körvonalazódik
A hétvégén Varsóban olyan új védelmi pénzügyi modell körvonalazódik, amely gyökeresen átalakíthatja az uniós védelemfinanszírozás logikáját: közös hitelből vásárolt fegyverek, uniós tulajdon, megosztott döntéshozatal. Az Európai Védelmi Mechanizmus (EDM) egyszerre ígér olcsóságot, hatékonyságot és stratégiai autonómiát – a kérdés csak az, hogy a tagállamok valóban készen állnak-e lemondani nemzeti védelmi iparuk előjogairól. A fiskális szigor hívei szerint ez könnyen újabb „itt a piros, hol a piros” játszmává válhat – csak most katonai költségvetéssel: a tagállamok ugyanis többlet terhet vállalnának, miközben ez formálisan nem jelenne meg a tagállami költségvetésekben.Bővebben>>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb
Parajd után itt a következő katasztrófa: eltűnt egy falu a föld színéről

Ledobták az év csalását Magyarországon, a netflixesek tegyenek félre mindent

Jön a nyár, és vele érkezik a halálos figyelmeztetés

Megint tiltólistára került egy cucc a repülőtereken

Vezetők nélkül maradt Budapest tömegközlekedése - mi jön most?

Most ne induljon el az M7-esen, óriási torlódás van egy tömegkarambol miatt

Közeleg a vég: feladták a föld alatti védekezést a parajdi sóbányánál

Mutatjuk a filléres új autókat a hazai piacon, meg fog lepődni

A Kúria döntésével ellentétben a mentőszolgálat szerződés nélkül is ügyeletre kötelezi az orvosokat
