2025 áprilisában az ipari termelés volumene 5,0 munkanaphatástól megtisztítva 2,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,5 százalékkal nagyobb volt a 2025 márciusinál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

  • A feldolgozóipari alágak döntő többségében csökkent a termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártásban, a villamos berendezés gyártásában, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában visszaesés következett be, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása bővült.
  • Az ipari termelés az év első négy hónapjában 4,5 százalékkal kisebb volt, mint 2024 azonos időszakában. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás az előző hónaphoz képest 1,5 százalékkal nőtt.

A Nemzetgazdasági Minisztérium az adatokra reagálva emlékeztetett: a lehető legnagyobb gazdasági növekedés elérése és az ipar fellendítése érdekében a kormány döntött: a 100 új gyár programot 150-re emelte és elindította a Demján Sándor Programot.

A kormány a Program keretében több mint 1.400 milliárd forintnyi forrással, ezen belül vissza nem térítendő támogatásokkal, kedvezményes hitelekkel és egy 100 milliárdos tőkeprogrammal támogatja a hazai kkv-k méretugrását és termelékenységük növelését.

A Demján Sándor 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Programra  1885 vállalkozás 136,3 milliárd forint értékben nyújtott be támogatási kérelmet technológiaváltására irányuló beruházásaihoz. Annak érdekében, hogy minél több kkv jusson forráshoz a kormány úgy határozott, hogy a programot 130 milliárd forintra emeli, így 450 helyett közel 1.800 vállalkozás beruházásának megvalósítását teszi lehetővé.

Donald Trump vámjai bedönthetik a magyar ipart, feszült nyár elé nézünk

Donald Trump újra vámháborúval fenyegeti az Európai Uniót, és bár az 50 százalékos vámemelést egyelőre július 8-ig elhalasztotta, a veszély valós. A magyar gazdaság jelentősen kitett a külpiaci feszültségeknek, különösen a német autóipari beszállítói láncokon keresztül.